نکات مهم در خرید خانه قولنامه ای

در ابتدا نکات خرید خانه قولنامه ای از منظر حقوقی را بررسی کرده، سپس از جنبه سرمایه گذاری نیز به این موضوع می‌پردازیم.

 

 

 

 

خانه قولنامه ای به چه معنی می باشد؟

درابتدا:مراحل سند زدن ملک از ابتدا تا انتها به شکل زیر است:

مرحله اول :توافق

مرحله دوم:مبایعه نامه کردن ملک و دریافت کد رهگیری

مرحله سوم:انتقال سند در دفتر اسنادرسمی به خریدار

(در بحث خرید خانه از نظر حقوقی قولنامه ای معنایی ندارد و درواقع منظور از قولنامه ای همان مبایعه نامه می باشد.)

 

معنای قولنامه ای:

گاهی دو نفر تصمیم می گیرند قراردادی با هم منعقد کنند، در واقع با رضایت خود متعهد می شوند تعهد خود را در موقع مقرر انجام دهند اما شرایط لازم برای پایبندی به تعهدات فراهم نمی شود برای مثال خریدار پول کافی را نمی تواند تا موعد قرارداد تهیه کند در اینصورت طرفین قراردادی می‌بندند که به آن وعده قرارداد و یا در اصطلاح عام، قولنامه گفته می‌شود .

 

تفاوت قول‌نامه و مبایعه‌نامه در چیست؟

اسم حقوقی قول‌نامه به مبایعه‌نامه تغییر داده شده است. قول‌نامه، بار حقوقی ندارد و اگر بین دو طرف دعوا ‌‌شود، و به دادگاه مراجعه می‌کنند، قول‌نامه محکمه‌پسند نیست و شرایط فقهی لازم را ندارد. زیرا اساس قانون ما در ایران فقه است. برای همین قول‌نامه را به مبایعه‌نامه تبدیل کردند.

 

خریدار خانه قولنامه ای از چند جهت ممکن است با مشکل مواجه شود؟

 

 

  1. مالکیت اصلی ملک خریداری شده<فروشنده نباشد>.
  2. مالک همزمان به چند نفر فروخنه شده باشد.

 

راهکارهای لازم برای کسب اطمینان از خرید خانه قولنامه ای چیست؟

 

  • راهکار اول ازشهرداری استعلام می گیریم تا از میزان بدهی های ساختمان، وضعیت تخریب و سایر اطلاعات ضروری در خصوص ملک بدست می آوریم.
  • یک راهکار دیگر در مورد ملک هایی با قولنامه عادی انجام می شود این است که تفکیک هایی با کمتر از حد قانونی انجام می شود. در این حالت نیز امکان اخذ پروانه وجود ندارد و با مراجعه به شهرداری می توانید از صحت ملک باخبر شوید.

 

((  اگر تمایل به خرید خانه قولنامه ای دارید حتما باید از فروشنده بخواهید قولنامه های پیشین را در اختیار شما قراردهد.با در دست داشتن قولنامه های پیشین می توانید خریداران قبلی را بشناسید و در نهایت به سند مادر ملک یا بنچاق برسید.البته اگرفروش ملک در تعاونی ها انجام گرفته باشد به راحتی می توان با مراجعه به دفاتر تعاونی مورد نظر از سلامت ملک مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.))

 

درکل ملک قولنامه ای بخریم یا نه؟ 

خرید ملک قولنامه ای در هر دو حالت سود خریدار و یا سکونت او در صورت توجه داشتن به یک سری از نکاتی که در بالا گفته شد <سرمایه گذاری>محسوب می شود.

 

و اما خریداری ملک قولنامه ای تنها به قصد کسب سود بنا به دلیل سختی پروسه گرفتن سند مجزا توسط کل ساکنین و همچنین زمان بر بودن سند کاری توصیه نمی شود.

 

از سوی دیگر بدلیل دوندگی زیاد ممکن است ساکنین برای تفکیک سند حاضر به اقدام نشوند و حتی در صورت تمایل آنان نیزبدلیل زمان‌بر بودن فرایند صدور سند، سود حاصل از افزایش ارزش ملک بعد از صدور سندناچیز شود

 

نتیجه گیری: 

سند شدن ملک 10تا20 درصد ارزش آن را افزایش می دهد و کمترین زمان هم برای صدور سند تفکیکی 6ماه می باشد اما خریداری ملک قولنامه ای به قصد گرفتن سند تفکیکی و کسب سود اقدام مناسبی نیست.

 

((امیدواریم که مطالعه این مقاله شما را در انتخاب بهتر ملک مورد نظرتان راهنمایی دهد. اما بازهم در صورت مبهم بودن مطلبی می توانید سوالات شخصی خود در انتهای همین مقاله با ما به اشتراک بذارید))

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه