پیش بینی بازار ملک از دید کارشناسان

در بین چهار بازار مالی دلار، طلا، بورس و مسکن، طی نیمه نخست امسال دلار بیشترین افزایش قیمت را داشته و بازار مسکن رتبه دوم را کسب کرده است.همچنین در یک سال اخیر بازار مسکن بهترین بازدهی را داشته‌. البته در شهریور، رشد قیمت‌ها در بازار مسکن نزولی شد و حتی ۹ درصد منفی شد.

در ادامه می خواهیم به بررسی بازار مسکن از دید کارشناسان مختلف بپردازیم:

_مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی در این مورد گفت: 

قیمت مسکن از عوامل مختلفی تاثیر می‌گیرد که شامل ۶۰ درصد از قیمت‌های مصالح، ۳۰ درصد از زمین و ۱۰ درصد از سایر هزینه‌ها مانند مجوزهاست.

همچنین او بازار مسکن را امن توصیف کرد و افزود: این بازار بازدهی مناسبی دارد. دولت نیز نمی‌تواند در آن مداخله چندانی داشته باشد و سرکوب قیمتی را انجام دهد.

_از دید کارشناس دوم مسکن<میرزایی> بازار مسکن جای رشد چندانی ندارد

نیما میرزایی گفت نمی توان رشدی بیشتر از تورم برای این بازار تصور کرد. برخی مسائل از جمله تصمیم ب

ه ساخت چهار میلیون مسکن، از نظر روانی بازار را کنترل می‌کند. احتمالا در میان‌مدت، رشد آن از تورم هم کمتر باشد.

وی با اشاره به وجود حباب قیمتی در بازار مسکن افزود: این بازار رقیب جدی پیدا کرده که خرید ملک در ترکیه و قبرس است. اگر قیمت مسکن بیشتر رشد کند، سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر جذاب‌تر می‌شود. هر چند من به شخصه این کوچ را تایید نمی‌کنم اما به هر حال، با توجه به مزایایی چون شهروندی، بازار رقیب در حال رشد است.

_مجتبی دیبا یکی دیگر از کارشناسان بازار مالی افزود:در بازار مسکن، طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی دولت، با ادعای کنترل تورم منافات دارد و احتمالا در عمل، تعداد بسیار کمتری ملک ساخته شود. اما به هر حال این طرح، سیگنال‌هایی را برای بازار ارسال می‌کند.

_صادقی:سقوط شدید قیمت بعید است

در بازار مسکن، رکود معاملاتی وجود ندارد اما رکود قیمتی تا حدود سال ۱۴۰۳ ادامه می‌یابد. در آن زمان امکان افزایش قیمت قابل توجه وجود دارد. حتی ممکن است قیمت‌ها در تهران به به محدوده ۵۵ تا ۶۰ میلیون تومان برای هر مترمربع هم برسد.

سماواتی:بازار مسکن تا سال آینده جذاب نیست

وی در مورد پیش بینی آینده بازار مسکن اعتقاد دارد:  در مسکن و زمین، تا یک سال آینده، هیچ جذابیتی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد.این موضوع در بخش ملک مسکونی به معنای کاهش قیمت نیست چرا که افراد مسکن را با تخفیف شدید عرضه نمی‌کنند و از بازار اجاره بها بهره می‌گیرند. اما املاک تجاری در رکود همراه با احتمال کاهش قیمت به سر می‌برند.

صادقین:بازار مسکن از 1403 صعودی می باشد

بازار مسکن، حداقل تا دو و نیم تا سه سال آینده در رکود است. در سال ۱۴۰۱، پیش‌خرید واحدهای کوچک یا ساخت مسکن با زمان تحویل در سال ۱۴۰۳ را توصیه می‌کنم. سرمایه‌گذاری در بازار مسکن باید با دید سال ۱۴۰۳ به بعد انجام شود.مسکن تا کنون در اوج رکود نیز بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد اصلاح نکرده است و نباید منتظر کاهش قابل توجه قیمت‌ها بود.

در پایان با توجه به تجربیات ما به نظر می رسد هیچ سرمایه گذاری بهتر از خرید ملک نمی باشد.باتوجه به اقدام دولت برای ساخت واحدهای مسکونی سرمایه های دولتی به سمت بازار مسکن روانه شود و با توجه به گردش مالی در این بازار و ایجاد تولید مناسب ترین سرمایه گذاری,سرمایه گذاری در بازار ملک می باشد.

املاک بزرگ پونک آماده خدمتگذاری و مشاوره رایگان در این زمینه می باشد.

 

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه